Mar 18, 2020 IN Social Impact

Kto pomôže Slovensku? Môžete aj vy.

Pixel Federation je firma, ktorej úspech závisí aj od dennodennej práce s dátami od vyše 100 miliónov hráčov z celého sveta. Pri pozornom sledovaní dát z priebehu epidémie koronavírusu v Číne, Južnej Kórei
i Taliansku si Šimon Šicko, CEO firmy, rýchlo uvedomil závažnosť situácie.
Pre akútny nedostatok ochranných prostriedkov pre personál nemocníc a zdravotníkov v prvej línii,
ako aj pre ohrozenú skupinu seniorov bolo treba začať konať okamžite.


V priebehu jedného dňa zmobilizoval dobrovoľníkov a zohnal podporu expertov i garantov.
Tak vznikla platforma Kto pomôže Slovensku, ktorá sa snaží finančne a materiálne pomôcť konkrétnym nemocniciam a zdravotníkom v núdzi, kým sa naplno rozbehne pomoc štátu.

ktopomoze

Čo chýba zdravotníckym zariadeniam?

Podľa dát zozbieraných z nemocníc má väčšina z nich kritický nedostatok ochranných pomôcok.
„Stroje na podporu dýchania ci okysličovanie krvi sa už nedajú kúpiť v rozumnom čase, snažíme sa teda aspoň znížiť krivku nákazy, kým sa naštartuje pomoc od štátu.
Cez formulár nám zaslalo svoje požiadavky už viac ako 200 subjektov a ďalšie pribúdajú každým dňom.
Ide o nemocnice, ale veľa požiadaviek je aj od záchranných služieb, malých ambulancií a domovov pre seniorov. Najžiadanejšie sú FFP3 respirátory, rúška, ochranné obleky.
Situáciu mnohí opisujú ako zúfalú a apelujú na nás, aby sme nezabudli ani na menšie prevádzky v regiónoch.“


Čo sa už podarilo

Doposiaľ sa platforme podarilo získať skoro pol milióna eur od jednotlivcov i firiem a pomôcť vyše 35 zdravotným zariadeniam. „Tá vlna solidarity ľudí so zdravotníkmi a pracovníkmi v prvej línii je úžasná a zaväzuje nás všetkých
k ešte väčšej aktivite.“
, hovorí iniciátor výzvy Šimon. „Kúpili sme respirátory, ktoré dokážu zachytiť až 100% virusov, rozniesli rúška či ochranné prostriedky a v spolupráci s nadáciou VÚB sme zabezpečili 6 čističiek vzduchu
pre Univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Na Slovensko budú dovezené už tento piatok, 20. marca.”


Pretrvávajúci dopyt je po ochranných rúškach, respirátoroch, rukaviciach, či dezinfekcii.
Kde je to možné, používajú sa aj bežné látkové ochranné rúška z bavlny, ktorých šitie koordinuje portál kreatívnych tvorcov z portálu Sashe, aby sa dostali tam, kde je to potrebné. rozvoz

Plán dovozu z Ázie a potravinová pomoc dôchodcom

V Európe sú zásoby čoraz nedostupnejšie a každým dňom je ťažšie niečo zohnať. Preto platforma hľadá možnosti nákupu aj mimo Európy, najmä v Ázii: „Avšak, je potrebné urobiť to veľmi rýchlo, pretože s vývojom situácie
v Európe dopyt rastie a ponuka bude obmedzená aj finančne náročnejšia. Máme už ponuky, ktoré sú zatiaľ cenovo akceptovateľné a sme v kontakte aj s inými organizáciami a štátom, aby sme flexibilne reagovali a koordinovali nákup aj dovoz týchto vecí na Slovensko.“


Platforma čoskoro rozbehne i pilotný program pomoci pre seniorov a zraniteľné skupiny obyvateľstva.
V spolupráci s magistrátom a samosprávou nakúpi a zabezpečí potravinové balíčky, ktoré sa budú distribuovať osamelým seniorom a ľuďom v núdzi, aby mohli dodržiavať preventívne opatrenia a ostať doma.

Zapojte sa, má to zmysel

Platforma sa rozbieha vďaka úžasnej solidarite darcov a výraznej pomoci dobrovoľníkov. Zapojiť sa môžete či už finančne, cez transparentný účet, prípadne materiálne, alebo venujte svoj čas ako dobrovoľníci.

Iniciatíva je plne transparentná, na jej stránke nájdete úplný zoznam finančných darov a darcov a priebežne dopĺňaný zoznam už zariadenej pomoci.
Za platformou stoja experti ako napr. Lucia Pašková, Lukáš Filo, Jana Bargerová či Zuzana Suchová a garanti ako Ľudmila Kolesárová z nadácie Dobrý anjel, či Ľubica Kočanová, predsedníčka Asociácie sestier a pacientov.

Platforma Kto pomôže Slovensku sa zaručuje, že v prípade, že sa jej podarí vyzbierať viac zdrojov, než je schopná efektívne a transparentne minúť, venuje ich v plnej výške nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam.


Katarína Zacharová

PR Manager

With Pixel since 2014, grew from Community management, through Social Media to Public Relations. Hates pizza but eats it anyway.